Naar de inhoud
GratisZonder account

Websitecheck voor AI-agents

Zie je website zoals AI-agents hem zien. Voer een URL in: we controleren of AI-crawlers hem mogen lezen, of agents dezelfde pagina krijgen als mensen, wat ze zonder JavaScript begrijpen en of ze er iets op kunnen doen.

Gratis, zonder aanmelding. We controleren één pagina plus je robots.txt, llms.txt en sitemap.

Voorbeeld. Northwind Logistics is een fictief bedrijf.

Waar de checker naar kijkt

AI-agents komen op verschillende manieren op je site: crawlers die indexen voor AI-zoekmachines bouwen, assistenten die een pagina ophalen omdat iemand een vraag stelde, en browseragents die er voor een gebruiker doorheen klikken. De checker doet dezelfde verzoeken als zij en beoordeelt wat er terugkomt in vier groepen.

Vindbaarheid25% van de score

Kunnen agents je pagina’s vinden?

Nette crawlers lezen eerst robots.txt Engels. We verwerken je bestand zoals RFC 9309 beschrijft, met benoemde groepen vóór de algemene groep, de langste regel die wint, en jokertekens en eindankers, en geven een oordeel voor 13 AI-crawlers en user-agents. AI-zoek- en assistentagents beoordelen we apart van trainingscrawlers: wie OAI-SearchBot of Claude-User blokkeert, valt buiten de antwoorden, terwijl GPTBot of CCBot blokkeren een keuze over trainingsdata is die veel sites bewust maken. Onze gids over robots.txt voor AI-bots Engels legt uit welke welke is.

We zoeken ook naar een sitemap, vermeld in robots.txt of op /sitemap.xml, en tellen de pagina’s erin, en naar llms.txt Engels, een voorgestelde Markdown-samenvatting van je site voor taalmodellen. We controleren de structuur aan de hand van llmstxt.org: een titel, een korte samenvatting en secties met links. De ondersteuning van het bestand verschilt nog per AI-tool (zie wie llms.txt leest Engels), dus een ontbrekend bestand kost maar een paar punten.

Voorbeeld. Northwind Logistics is een fictief bedrijf.

Toegang30% van de score

Krijgen agents dezelfde pagina als mensen?

We vragen je pagina twee keer op: één keer als gewone browser en één keer als AI-agent die zich identificeert als ASDK-AgentReadinessChecker. Krijgt de browser de pagina en de agent een 403, een CAPTCHA of een controlescherm, dan houdt een firewall of botbeschermingsdienst agents tegen. Firewalls die bekende crawlers op IP-adres verifiëren, laten de echte misschien nog door, dus zie dit als een sterke aanwijzing en niet als bewijs. Lees hoe je ziet wanneer AI-agents je site bezoeken Engels.

We controleren ook HTTPS, de time to first byte (gemeten vanaf onze server, dus afstand telt mee) en noindex, nosnippet en vergelijkbare instructies in metatags en de X-Robots-Tag-header. Die houden een pagina net zo goed uit AI-antwoorden als uit zoekresultaten.

Begrip30% van de score

Kunnen agents lezen wat er op de pagina staat?

Veel AI-crawlers voeren geen JavaScript uit. We tellen de woorden in de HTML die je server stuurt, voordat er een script draait: een pagina die pas na JavaScript gevuld wordt, ziet er voor hen leeg uit. Daarna lezen we wat een agent vertelt waar de pagina over gaat: de titel, metabeschrijving, canonieke URL, taal, Open Graph-tags en de koppenstructuur.

Gestructureerde data Engels in JSON-LD geeft feiten in een vorm die machines niet hoeven te raden: wie je bent (Organization, LocalBusiness), wat je aanbiedt (Product, SoftwareApplication, Service) en veelgestelde vragen (FAQPage). We tonen elk schema.org-type dat we vinden. Tot slot kijken we of de pagina een Markdown-versie aanbiedt, via een alternate-link van het type text/markdown of door te antwoorden op verzoeken die om Markdown vragen. Dat is een opkomende conventie die agents het ontleden van je lay-out bespaart.

Acties15% van de score

Kunnen agents iets doen op je site?

Lezen is het halve werk. Agents die voor een koper werken, moeten ook contact met je opnemen, abonnementen vergelijken of een gesprek inplannen. We zoeken naar links naar contact-, prijs- en demo- of boekingspagina’s, en controleren of formuliervelden labels hebben: dezelfde labels waarop schermlezers vertrouwen, en die agents gebruiken om te begrijpen wat ze moeten invullen.

We zoeken ook naar WebMCP Engels, een concept-API voor browsers waarmee een pagina haar acties registreert als tools die een agent kan aanroepen: toolregistratie in je scripts (document.modelContext.registerTool) en formulierannotaties (de attributen toolname en tooldescription). Op 20 oktober 2026 is WebMCP een concept van de W3C Web Machine Learning Community Group, met een origin trial in Chrome vanaf versie 149, dus een ontbrekende configuratie is een waarschuwing, geen fout. Onze heldere gids over WebMCP Engels laat zien hoe je met één formulier begint.

Hoe de score werkt

Elke controle slaagt, waarschuwt of mislukt. Een categoriescore is het gewogen gemiddelde van de controles, en de totaalscore weegt Toegang en Begrip elk voor 30%, Vindbaarheid voor 25% en Acties voor 15%. De lijst met oplossingen is gesorteerd op hoeveel punten elke oplossing zou toevoegen.

Dit zijn vuistregels. We controleren één pagina en de bestanden in de root van je site, vanaf één locatie, op één moment; een firewall, een trage regio of een pagina achter een login kan echte agents een ander resultaat geven. Lees voor een vollediger overzicht van wat je verandert en waarom de checklist voor een agent-ready website Engels.

Vragen over de checker

Nog een andere vraag? Schrijf naar hello@asdk.com

Is de websitecheck voor AI-agents gratis?

Ja. Hij is gratis, vraagt geen aanmelding en werkt op elke openbare website. We slaan de resultaten niet op: de link naar het rapport voert de controle gewoon opnieuw uit.

Welke AI-crawlers en agents controleert hij?

GPTBot, OAI-SearchBot en ChatGPT-User (OpenAI); ClaudeBot, Claude-User en Claude-SearchBot (Anthropic); PerplexityBot en Perplexity-User; Google-Extended; Applebot-Extended; CCBot; Meta-ExternalAgent; en Bytespider.

Houdt de checker zich aan robots.txt?

Ja. Hij identificeert zich als ASDK-AgentReadinessChecker en volgt je robots.txt-regels voor die naam, of voor de groep * als die er niet is. Hij vraagt nooit een pagina of bestand op je site op dat de regels niet toestaan: een niet-toegestane pagina wordt overgeslagen, net als een niet-toegestane llms.txt of sitemap. Hij stuurt een handvol verzoeken per controle en crawlt je site nooit.

Waarom vraagt hij mijn pagina ook als browser op?

Om firewalls op te sporen die AI-agents blokkeren. We halen de pagina één keer op met een gewone browser-user-agent en één keer als onze agent; komt alleen de browser erdoor, dan worden agents waarschijnlijk tegengehouden.

Wat is een goede score?

85 of meer betekent dat agents de pagina kunnen vinden, bereiken en lezen, met alleen kleine gaten. Onder de 60 begin je bovenaan de lijst met oplossingen: meestal gaat het om geblokkeerde toegang of content die alleen met JavaScript verschijnt.

Waarom kan mijn score afwijken van andere checkers?

Elke tool kiest zijn eigen controles en wegingen, en resultaten hangen af van de pagina die je test en van wanneer en waarvandaan de verzoeken komen. Gebruik de score om je eigen voortgang te volgen, en de lijst met oplossingen om te bepalen wat je als volgende doet.

Houd je site agent-ready

Agent-Ready is de ASDK-agent die je site leesbaar en bruikbaar maakt voor ChatGPT, Gemini, Claude en andere AI-agents. Agent-Ready is in vroege toegang.